To View the Content of the Page
-
Product Description
-
Technicial Specifications
-
Download Center
-
Datasheets
PLANO is available in single and double body options. It offers maximum performance with its optical diversity and wide lumen range. Thanks to its biaxial steerable spot mechanism feature; it is ideal for areas where spot lighting is needed such as offices, stores, showrooms and retail.
| Housing | Aluminium Housing |
| Optical System | Reflector |
| Optical Angles | 15°/ 30° |
| IP Protection Class | IP20 |
| IK Impact Resistance Class | IK03 |
| Input Voltage | 220-240V AC 50/60 Hz |
| Consumption Power | 16 W / 20 W |
| Source of light | COB LED |
| Color Temperature | 2700K / 3000K / 4000K / 6500K |
| CRI | >80 / >90 |
| Working Ambient Temperature | -5 °C / +35 °C |
| Body Colors | RAL 9005 / RAL 9006 / RAL 9016 |
| Mounting Type | Plasterboard |
To View the Content of the Page